Аналітика

У продовження теми виявлення майна боржника в процесі примусового виконання рішень судів, поділюся з Вами методами виявлення майна боржника - фізичної особи, що перебуває в житлі/іншому приміщенні, що належить Боржнику або перебуває в його користуванні.

"Мій дім - моя фортеця" - так думав Боржник, доки його Стягувач не прочитав цю статтю.


У житлі чи іншому приміщенні, що належить Боржнику (перебуває в його користуванні), може перебувати майно, що представляє значну цінність, і на яке можна звернути стягнення (продати з прилюдних торгів):

 • 1. Побутова та інша техніка (комп'ютери, телевізори, холодильники та інше);
 • 2. Меблі та предмети інтер'єру, декорації;
 • 3. Предмети мистецтва і так далі.

Однак, на це майно вкрай рідко звертається стягнення (за винятком випадків, коли Боржник добровільно передає це майно Виконавцю). І причин для цього є дві:

 • 1. Для того, щоб описати майно в приміщенні Боржника і накласти на нього арешт, необхідно, для початку, в це приміщення проникнути (Ви б пустили в свій дім людей, які хочуть у Вас все забрати?);
 • 2. Треті особи (родичі), які проживають разом з Боржником запевнятимуть (з лайками і бійками), що це майно належить їм, а не Боржнику.

Читайте також: Виявлення майна Боржника-Юридичної особи

Розглянемо покрокову схему виявлення, опису і арешту майна, що знаходиться в приміщенні, Боржника.

 • 1. Стягувач і Виконавець після довгих і болісних роздумів приходять до висновку, що необхідно відвідати Боржника в його житлі або іншому приміщенні з метою виявити там будь-яке майно, реалізувати його і погасити заборгованість за рішенням суду перед Стягувачем;
 • 2. Виконавець направляє на адресу Боржника повідомлення, про те, що такого-то числа, за такою-то адресою будуть проводитися виконавчі дії і Боржнику наполегливо рекомендується змиритися з долею і виконати всі законні вимоги Виконавця;
 • 3. Настає день і час, зазначені в пункті 2 і:
 • 3.1. Боржник дозволяє Вам і Виконавцю увійти в свій будинок і описати все майно, на яке може бути звернено стягнення відповідно до Закону;
 • 3.2. Боржник забарикадувався в приміщенні, поїхав пожити деякий час до мами, відправився в ДУЖЕ тривале відрядження (варіантів багато). Головне, Ви з Виконавцем в приміщення так і не потрапили.
 • 4. Пункт 3.1. ми не розглядаємо, тому що тут і так все зрозуміло. Що робити в разі неможливості проникнути в приміщення Боржника? Йдемо далі!
 • 5. Виконавець повторно призначає час і дату для проведення опису і знову попереджає Боржника про необхідність неухильного виконання його вимог (можливо, цю стадію доведеться повторити кілька разів);
 • 6. Якщо мова йде про проникнення до житла Боржника, то, відповідно до пункту 10 частини 3 статті 11 Закону, Виконавець повинен отримати мотивоване рішення суду про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної особи. Для проникнення в інші приміщення, рішення суду не потрібно.
 • 7. Вам необхідно розуміти, що Виконавець може тільки приїхати на виконання (Ви його привезете), смикнути ручку двері, подзвонити в дзвоник, скласти акт про відсутність боржника і неможливість увійти до приміщення (адже двері були закриті!). Якщо Ви хочете добитись чогось більшого, доведеться потрудитися самому.
 • 8. Отже, Ви твердо вирішили, що будете йти до кінця. Виконавцю необхідно знову повторити дії, зазначені в пункті 5.
  Далі Вам необхідно1 виноска:
 • 8.1. Домовитися і оплатити послуги компанії, що здійснює аварійне відкривання замків;
 • 8.2. Домовитися і оплатити послуги транспортної компанії;
 • 8.3. Завчасно підготувати місце для зберігання описаного майна або укласти договір відповідального зберігання (кримінальну відповідальність за збереження майна в такому випадку продовжує нести Стягувач);
 • 8.4. Купити дверний замок (на випадок пошкодження).
 • 9. Далі слідує організований виїзд на виконання, відкривання дверей, опис і арешт майна, його транспортування.

Подальші інструкції видаються безглуздими, тому що, маючи можливість, всупереч бажанню Боржника, проникнути в приміщення, проблем з описом і передачею арештованого майна виникнути не повинно.

При вилученні майна, що знаходиться в житлі Боржника, слід мати на увазі, що Законом заборонено звернення стягнення на мінімально необхідний список речей в розрахунку на Боржника і його сім'ю. "ПЕРЕЛІК видів майна громадян, на яке не може бути звернено стягнення за виконавчими документами" можна подивитися за цим посиланням.

Отже, з першою проблемою розібралися. Що робити з третіми особами, які стверджують, що майно, яке перебуває в житлі Боржника, належить не йому, а цим третім особам?

Я є прихильником дещо жорсткого підходу у визначенні власника такого майна. Якщо треті особи документально можуть підтвердити, що та чи інша річ належить їм - це їх річ. Якщо вони не можуть довести приналежність речі їм - це річ Боржника. Ніякі словесні запевнення, клятви, крики і розмахування руками не повинні прийматися Виконавцем до уваги.

Законом передбачено порядок захисту інтересів третіх осіб, чиї права порушені описом та/або арештом майна, що належить, на їх думку, їм. Частина 1 статті 60 Закону, передбачає, що якщо особа, яка вважає, що майно, на яке накладено арешт, належить їй, а не боржникові, вона може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту.

Це означає: БЕРИ ВСЕ - ПОТІМ РОЗБЕРЕМОСЯ!

З огляду на все вищесказане, озброївшись силою волі і терпінням, Стягувач в силах подолати опір Боржника при виявленні і описі майна в його житлі, і отримати сатисфакцію за рахунок продажу такого майна.

І найцікавіше, якщо Боржник перебуває в своїй оселі і не відкриває Вам з Виконавцем двері, будьте впевнені - звук відкривання його вхідних дверей ззовні, пробудить його правосвідомість, і можливо, навіть, у Боржника відразу ж знайдуться кошти для погашення боргу в повному обсязі.

_______________________

1 Насправді, існує передбачений Інструкцією з організації примусового виконання рішень (пункти 2.6-2.8) спосіб залучення суб'єктів господарювання для здійснення відповідних заходів, однак, пам'ятаючи правило, якнайменше турбувати державного виконавця, іноді краще зробити все за свої кошти та напівофіційно.