Аналітика

Банкрутство фізичної особи – перші результати

На початку 2020 року в Україні запрацював новий правовий інститут – Банкрутство фізичної особи, який дозволяє звільнитися від боргових зобов’язань та послабити фінансовий та юридичний тиск на Боржників.

Передмова

Раніше, якщо в людини були борги перед державою, фізичними та юридичними особами (наприклад кредит в Банку або МФО), які їй було не під силу погасити, і такі Кредитори звертались до суду – повноцінне життя ставало неможливим через те, що на все рухоме та нерухоме (в залежності від розміру боргу) майно накладався Державним/Приватним виконавцем арешт, який можна було зняти тільки після повного погашення боргу.

Такий собі «Пожиттєвий арешт».

Водночас, Законотворці цивілізованих країн виходять з того, що будь-яка людина може помилитися та не розрахувати свій фінансовий результат та можливості, отримуючи кошти у борг або кредит, а тому має існувати механізм захисту прав таких осіб.

Крім того, кожні декілька років трапляються фінансові кризи, через які люди втрачають гроші, майно та роботу, а тому це не тільки їх провина, в тому, що вони не можуть погасити свої боргові зобов’язання.

Для вирішення цієї проблеми в Україні запроваджено інститут банкрутства фізичної особи.

Його суть полягає в тому, що особа, яка відповідає передбаченим законом (стаття 115 Кодексу України з процедур банкрутства, КУзПБ) умовам, може звернутись до господарського суду за своїм місцезнаходженням із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.

Умови за яких особа може звернутись із заявою:

  1. розмір прострочених зобов’язань боржника перед кредиторами становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на 2021 рік – 180 000 грн.);
  2. боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним зобов’язанням упродовж двох місяців (тобто мав сплачувати 1000 грн на місяць, а сплачує лише 499 грн. протягом 2 місяців поспіль);
  3. ухвалено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення (постанова про закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження»);
  4. існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності) (як наприклад обмеження цивільної дієздатності Боржника у справі про яку йдеться в цій статті).

Законом передбачено величезний перелік інформації та доказів, які необхідно подати до суду із Заявою (стаття 116 КУзПБ).

В нашій справі їх було 63 на більш ніж 500 аркушах.

Перші результати

Адвокат Дмитро Чугуєнко підготував Заяву про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність для Клієнта, який мав заборгованість перед 27 кредиторами на загальну суму 442000 грн.

Господарським судом міста Києва (суддя Мандичев Д.В.) прийнято заяву до розгляду (26 січня 2021 року) та призначено її до розгляду на 15 лютого 2021 року.

Під час підготовчого судового засідання суддя визнав достатніми подані представником заявника документи для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, про що постановив відповідну Ухвалу.

Цей невеличкий крок вже зараз має величезне значення для Клієнта, оскільки Ухвалою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність введено мораторій на звернення стягнення на майно Боржника, а також в силу положень пункту 4 частини 1 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» всі відкриті виконавчі провадження підлягають зупиненню.

Пунктом 4 частини 1 статті 34 Закону «Про виконавче провадження» визначено, що Виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі відкриття господарським судом провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) боржника, якщо відповідно до закону на вимогу стягувача поширюється дія мораторію, запровадженого господарським судом. Виконавець не зупиняє вчинення виконавчих дій у разі перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника).

Так, на примусовому виконанні у декількох Приватних виконавців перебувало 6 виконавчих проваджень про стягнення з боржника грошових сум.

За всіма виконавчими провадженнями було звернуто стягнення на заробітну плату Боржника у розмірі 20%.

Після отримання Ухвали про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність та направлення Заяв про зупинення вчинення виконавчих дій – всі відрахування із заробітної плати Боржника зупинились, так само як і вчинення всіх інших виконавчих дій.