Перемоги

Скасовано заборону в'їзду на 3 роки та примусове повернення

У вересні 2022 року адвокатом Дмитром Чугуєнко успішно оскаржено рішення Міграційної служби про заборону в’їзду в Україну на 3 роки та примусове повернення до країни походження громадянина Канади.

У 2018 році громадянин Канади приїхав до України за запрошенням в якості волонтера. Отримавши посвідку на тимчасове проживання в Україні, він декілька років проживав на території України (з нетривалими поверненнями до Канади). Та за цей час він познайомився з однією українкою, в яку згодом закохався.

Кожного разу, коли спливав строк дії посвідки, іноземець її продовжував. 24 грудня 2021 року мав знову завершитись строк дії його документу. 22 листопада 2021 року він почав процедуру та звернувся до Паспортного сервісу «Документ» із заявою про продовження терміну дії посвідки на тимчасове проживання. Але Управління з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області (далі – Міграційна служба) прийняло рішення про відмову в оформленні нової Посвідки. Причиною відмови став несплачений штраф за порушення правил дорожнього руху.

Про зазначене рішення він дізнався 06 грудня 2021 року від імміграційних адвокатів, з якими співпрацював від початку 2019 року.

Клієнт був готовий оплатити штраф в той самий день, коли дізнався про нього, але, для отримання точної суми та реквізитів, враховуючи карантин, на це було витрачено майже тиждень.

24 грудня 2021 року термін дії його посвідки сплив.
За рекомендацією імміграційних адвокатів, Клієнт почекав до 06 січня та не звернувся вчасно за продовженням строку дії посвідки на тимчасове проживання в Україні.

Іноземець не хотів їхати з України, оскільки тут живе його кохана та й робота налагодилась, а тому вирішив сплатити штраф за прострочення перебування в країні та знову подати документи на продовження строку дії Посвідки.

Але, 06 січня 2022 року (в той же день, коли громадянин Канади подав документи), Міграційною службою складено протокол про адміністративне правопорушення за проживання за документами, термін дії яких закінчився, та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Було вирішено, що іноземець має покинути територію України у термін до 27.01.2022 та заборонено йому в’їзд на територію України строком на 3 (три) роки. І найголовніше те, що його не повідомили про це рішення.

11 січня 2022 року Міграційна служба викликала іноземця до свого підрозділу, щоб той забрав документи та оплатив штраф. Всі документи були складені українською мовою.  Працівник Міграційної служби поставив відмітки в місцях, де потрібно розписатись. Іноземець почав розмову англійською, оскільки не знає української мови, та попросив йому перекласти документи. Працівник не зміг йому відповісти, оскільки не знав англійської мови, та просто вказав на відмітки в документах, поряд з якими потрібно поставити підписи. Іноземець попросив, щоб йому викликали перекладача та адвоката, але його прохання було проігнороване. Працівник подивився на нього та мовчки знову вказав на ті відмітки. Клієнту довелось підписати документи і після цього оплатити штраф.

Клієнт, не розуміючи які документи він підписав, знову подав заяву про продовження строку дії посвідки. Йому було відмовлено і повідомлено про його обов’язок залишити територію України та заборону на в’їзд на 3 роки.

Усвідомлюючи становище, в якому він опинився, іноземець вирішив негайно звернутись за правовою допомогою до адвокатського об’єднання «Дісп’ютс», оскільки не хотів залишати свою наречену та їхати з країни на 3 роки.

Початок судового оскарження та зупинення дії рішення про примусове повернення та заборону в'їзду на 3 роки.

Враховуючи те, що терміни спливають і до дня примусового видворення залишається всього лише 8 днів, адвокатом була негайно почата процедура оскарження рішень Міграційної служби. Вже через 2 дні адвокатом був направлений позов до суду. Але для того, щоб іноземець міг хоча б тимчасово залишитись в Україні на час судового розгляду, одного лише позову замало. Для цього адвокат подав до суду заяву про забезпечення позову.

28 січня 2022 року суд прийняв до розгляду подані документи та відкрив провадження у справі.

Суддя задовольнила заяву про забезпечення позову, тим самим зупинивши дію рішення Міграційної служби про примусове повернення та заборону в'їзду на 3 роки.

Далі справа була призначена до розгляду, але, 24 лютого 2022 року росія, яка почала війну проти Україну, змінила плани всіх без виключення мешканців нашої країни. В тому числі, і громадянина Канади, який прийняв рішення про евакуацію до Польщі на початку березня.

Перші два місяці війни в Україні правосуддя майже не здійснювалось. Але український народ не міг просто так опустити руки, а тому кожен українець докладав зусилля для відновлення економіки та нормального функціонування нашої країни.

З травня місяця суди поступово почали відновлювати свою роботу.
Навіть після повномасштабного вторгнення росії, Клієнт мав бажання повернутись до України.

26 квітня 2022 року йому було відмовлено у перетині кордону України у зв’язку із наявною забороною, яка не була вилучена із бази даних прикордонної служби.

Його не впустили, незважаючи на пред’явлення оригіналу ухвали про зупинення дії рішення про заборону в'їзду в Україну та апелювання адвоката до Конституції та найвищої юридичної сили рішення суду, що набрало законної сили. Марно.

Операція "повернення в Україну".

В той же день був направлений адвокатський запит до Адміністрації Державної прикордонної служби (далі – Прикордонна служба).

04.05.2022 року державний орган повідомив про те, що Міграційна служба не відкликала доручення про заборону в’їзду. Після цієї відповіді 04.05.2022 року адвокат звернувся з новим адвокатським запитом вже до Міграційної служби. Міграційна служба у відповідь, 11.05.2022 року направила до Прикордонної служби лист про виконання ухвали суду про зупинення дії рішення щодо примусового виїзду.

Для того, щоб перевірити, чи отримала та виконала Прикордонна служба лист Міграційної служби про виконання ухвали суду, було направлено черговий адвокатський запит.

16 травня 2022 року Прикордонна служба повідомила адвоката про те, що ніяких листів від Міграційної служби не надходило.

Через декілька днів вимушеного очікування, адвокатом знову були надіслані запити до Міграційної та Прикордонної служби щодо в’їзду іноземця.

24 травня 2022 року Прикордонна служба повідомила про те, що Клієнту дозволено в’їхати в Україну.

Дорога в Україну стала вільною.

В середині червня громадянин Канади повернувся до України. Судом неодноразово призначалися та відкладалися судові засідання через, знову ж таки, відсутність перекладача від Міграційної служби.

Адвокат та Клієнт погодили кандидатуру перекладача, яка чудово впоралась із поставленим завданням.

Під час судового засідання, суддя запитала, чому Клієнт так бажає залишитись в Україні, адже в нас війна в розпалі, складний економічний стан.

Клієнт відповів, що він має намір продовжувати волонтерську діяльність, одружитись з нареченою та зайнятись підприємницькою діяльністю.

05 вересня 2022 року суддя оголосила рішення, яким визнано протиправними та скасованими рішення Міграційної служби про притягнення до відповідальності, про примусове повернення до країни походження та заборону в'їзду на 3 роки.

Таким чином, зусиллями команди АО «Дісп’ютс» вдалось допомогти громадянину Канади залишитись разом з коханою  та здійснювати підприємницьку діяльність заради економічного розвитку України.