Перемоги

Повернуто iPhone 14, вилучений митницею

На початку листопада 2023 року громадянином Сполучених Штатів Америки буд придбаний мобільний телефон IPHONE 14 та відправлений в Україну. В середині грудня 2023 року державним інспектором митного поста «УкрПошта» Київської митниці відносно громадянина Сполучених Штатів Америки, який постійно проживає в Сполучених Штатах Америки та не володіє українською мовою, складений протокол про порушення митних правил, передбачений статтею 473 Митного Кодексу через помилкове складення митної декларації (далі по тексту – протокол).

З метою недопущення безпідставної конфіскації телефону та представництва інтересів в Солом’янському районному суді під час розгляду вказаного протоколу та відновлення порушених майнових прав громадянин Сполучених Штатів Америки звернувся до Адвокатського Об'єднання «Дісп'ютс». 

Захист Клієнта від адміністративного обвинувачення у цій справі здійснював адвокат Дмитро Медведєв.

За результатами розгляду наданих документів юридична компанія сформувала правову позицію, відповідно до якої Громадянин Сполучених Штатів Америки не є резидентом України, не є суб’єктом інкримінованого адміністративного правопорушення, конфіскований товар знаходився в відправленні без приховування з інвойсом на купівлю, не має ознак комерційного призначення та призначений для особистого користування адресатом разом із солодощами, гумками, в’яленим м’ясом та іншими речами, що були у відправленні.

До матеріалів адміністративної справи надані засвідчені переклади медичних документів щодо певних медичних вад громадянина Америки, які підтверджують, що у громадянина Америки повністю паралізована права сторона тіла і через це він мусить щоденно приймати низку медикаментів, які впливають на роботу нервової системи, зокрема чотири види рецептурних знеболювальних, обіг яких контролюється компетентними органами США. Деякі з цих медикаментів призначені для боротьби з порушенням мислення та сплутаністю свідомості, але в день відправлення пакунку він очевидно НЕ БУВ у змозі ясно та чітко мислити, через що помилково неповністю заповнив митну декларацію щодо відправлення та НЕ МАВ на меті надавати неправдиву інформацію про вміст пакунку

Також, довідкою місцевої лікарні встановлено, що: громадянин Америки є пацієнтом лікарні, і що декілька років назад він переніс інсульт, унаслідок якого відтоді страждає на правобічний геміпарез. Також хвороба спричинила контрактуру м’язів правої руки та утворення мозолів на правій стопі через нерівномірне навантаження на неї. Крім того, пацієнт страждає на хронічний біль, викликаний ускладненням після інсульту. Також він має медикаментозно контрольовану гіпертензію. Пізніше він переніс операцію з шунтування шлунку, а нещодавно в нього було виявлено кишкову непрохідність, яка вимагала хірургічного втручання. Згодом йому проведено колектомію, після якої виникло ускладнення – сповільнене загоєння операційної рани, яке погано піддавалося лікуванню через супутню черевну грижу.

В анамнезі пацієнта присутній цукровий діабет 2 типу, що контролюється спеціальною дієтою та заходами з корекції маси тіла. Крім того, пацієнт страждає на двосторонній гонартроз, що також обмежує його мобільність і вимагає проходити спеціальні процедури для полегшення болю, оскільки на даний час пацієнтові не можна рекомендувати ендопротезування колінних суглобів.

Громадянин Сполучених Штатів Америки також має дозвіл на паркування на місцях для осіб з інвалідністю.

Заперечення проти обвинувачень щодо вчинення адміністративного правопорушення нормативно обґрунтовані наступними порушеннями, допущеними під час складення протоколу: 

- за відсутності громадянина, що притягається до адміністративної відповідальності, а також захисника останнього;

- без роз’яснення прав особі, що притягається до відповідальності; 

- без долучення перекладача;

- без повідомлення про факт складення протоколу;

- з позбавленням можливості надавати пояснення особою, що притягається до адміністративної відповідальності;

- без складення акту огляду вилученого майна;

- без відповідних допустимих доказів, що підтверджують неправомірну поведінку;

- з позбавленням права на вирішення адміністративної справи шляхом компромісу;

- з позбавленням права на професійну правничу допомогу;

- з недотриманням встановленої правової процедури та формальним підходом.

Звернули увагу суду на той факт, що для визначення складу інкримінованого правопорушення необхідно враховувати, що товари, транспортні засоби мають бути комерційного призначення та такими, що підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України. Інші товари, транспортні засобі в разі пред`явлення їх митному контролю в повному обсязі до початку митного огляду, навіть якщо вони не записані власником до митної декларації, не можуть вважатись переміщуваними з порушеннями митних правил. Такі товари, транспортні засоби є неоформленими належним чином і можуть не підлягати пропуску, але вважатись предметами порушення митних правил не повинні.

Вказаних доводів виявилось достатньо для скасування Солом’янським судом міста Києва протоколу про порушення митних правил та повернення вилученого мобільного телефону IPHONE 14 адресату.