Перемоги

Переговори як безальтернативний спосіб цивілізованого та взаємовигідного вирішення спорів

Win-Win

Написання статті із таким заголовком адвокатом, який присвятив всю свою кар’єру судовому вирішенню спорів та примусовому виконанню рішень судів, є, погодьтесь, щонайменше, несподіваним. До її написання мене підштовхнула практика останніх років.

Поділюся з вами цими кейсами, а висновки кожен зробить свої.

Кувейтська IT Компанія: Неналежна Якість Наданих Послуг та Порушення Строків

Суть Спору

Кувейтська компанія замовила послуги розробки додатку для мобільних пристроїв та веб-сайту з управління тренажерним залом у української компанії. Перед укладенням договору, українські розробники повідомили, що мають необхідні можливості для виконання договору у повному обсязі та у передбачені договором строки.

Проте, через рік з моменту початку роботи, українська сторона повідомила, що не може з’єднати свій код із базою даних Замовника. Так само вони не завершили створення веб-сайту. У цей час вони вже на 6 місяців прострочили здачу проєкту. При цьому, на прохання Замовника повернути кошти, Виконавці відмовлялися це зробити під різними приводами.

Судова Перспектива

З документами у сторін було все гаразд. Щодо обох замовлень між сторонами було укладено два договори, які містили всі істотні умови для договорів такого типу. Проте, були і недоліки. Оплата Замовником виконувалась не з рахунку компанії, а з рахунку Директора. Крім того, частина оплати була виконана не на рахунок Виконавця, а на рахунок іншої особи. Це створювало значні ризики доведення факту оплати послуг в господарському суді України.

Позасудове Вирішення

У Клієнта - Кувейтської компанії було чітке бачення справедливого вирішення цього спору. Він погоджувався із тим, що Опонентом було виконано певний обсяг роботи, який він оцінював на рівні 75 відсотків. Водночас, він був обурений ігноруванням його вимог з боку українських контрагентів та порушенням строків.

Адвокатом Дмитром Чугуєнко було підготовлено пропозиції щодо досудового врегулювання спору, в яких було описано всю ситуацію, що склалася, правові підстави для звернення до суду, а також позицію Клієнта щодо справедливого розміру відшкодування та вирішення спору. Сама пропозиція була оформлена не у виді претензії-вимоги, як це зазвичай роблять адвокати перед пред’явленням позову до суду, а саме у формі пропозиції, що створювало доброзичливе підґрунтя для початку переговорів.

Відповідь від української компанії не змусила себе довго чекати. На зв’язок із адвокатом вийшов керівник компанії. Разом з юристом та керівником ми обговорили можливі шляхи вирішення спору, з чим погоджується українська сторона, а з чим – частково. Надав свої побажання та зауваження щодо позасудового вирішення спору. Потім керівник української компанії зв’язався із керівником кувейтської компанії. Вони домовились, що розмір відшкодування буде дещо меншим, проте українська сторона надасть всі матеріали та підтримку новим розробникам, щоб пришвидшити процес розробки продукту. Хоча вартість веб-сайту відшкодовувалася у повному обсязі, Виконавець безкоштовно надав Замовнику вихідний код та всі матеріали цього сайту, на знак поваги та вдячності за співпрацю.

Вирішення Спору

Замовник отримав справедливу компенсацію та всі необхідні матеріали, Виконавець зберіг репутацію. Мінус одна справа в суді.

Україна: Протиправне Притримання Чужого Будівельного Майна (Риштування)

Суть Спору

Для будівництва житлового будинку Власник земельної ділянки найняв на роботу Прораба. Прораб уклав договір із Виконавцем про надання в оренду риштування загальною вартістю 150 тисяч гривень. Діючи недобросовісно, Прораб не виконав у повному обсязі поставлене Власником завдання та зник у невідомому напрямку.

Виконавець звернувся до Власника із проханням повернути належне йому риштування, у зв’язку із тим, що Прораб має заборгованість зі сплати орендних платежів та не виходить на зв’язок. Власник відмовився повернути риштування, мотивуючи це тим, що Прораб не виконав роботу, за яку йому заплатили, і, поки він цього не зробить, підстав для повернення майна Виконавця немає.

Судова Перспектива

Абсолютно чітка судова перспектива. Позов про витребування майна із чужого незаконного володіння. Всі документи, зокрема договір, розрахунки в повному порядку. Проте суд тривав би місяцями-роками.

Позасудове Вирішення

Адвокатом Дмитром Чугуєнком підготовлено претензію-вимогу, зібрано відомості про власника будівельного майданчика та направлено її в електронному та паперовому вигляді.

Вирішення Спору

Отримавши обґрунтовану претензію від авторитетної адвокатської компанії, власник будівельного майданчика сам зв’язався із Клієнтом та повідомив про готовність повернути риштування. Клієнт не повинен був нести відповідальність за борги третіх осіб перед Власником і отримав своє майно назад.

Південна Корея: Спір Між Колишніми Партнерами

Суть Спору

Між колишніми партнерами існували партнерські відносини, внаслідок яких у володінні одного з партнерів опинилися належні іншому токени та цифрові активи, які зберігаються у цифровому сейфі.

Інтереси Клієнта полягають у поверненні належних йому електронних ресурсів:

 • 90% придбаних токенів;
 • 100% всіх цифрових активів, які зберігаються у цифровому сейфі.

Судова Перспектива

З метою спонукання партнера до позасудового вирішення цього спору, важливо зазначити перспективи судового вирішення та стратегії судового захисту інтересів Клієнта. Одним із варіантів судового захисту є стягнення безпідставно набутих коштів (майна), включаючи криптовалюту, як з фізичної особи, так і з рахунків компанії.

У володінні адвоката перебувають докази сплати грошових коштів на загальну суму 559 тисяч доларів США протягом року без будь-якої правової підстави:

 • 337 тисяч доларів США у криптовалюті;
 • 108 тисяч доларів США на рахунок фізичної особи;
 • 41 тисяча доларів США на рахунок юридичної особи;
 • 73 тисячі доларів США за кілька місяців.

У випадку відмови від участі в досудовому врегулюванні спору або ігнорування цієї пропозиції, Клієнт буде змушений звернутися до суду з позовом про стягнення 41 тисячі доларів США, сплачених на користь юридичної особи, та 518 тисяч доларів США, сплачених на користь фізичної особи, включаючи витрати на правову допомогу, судовий збір та збитки.

Позасудове Вирішення

Адвокат направив претензію такого змісту:

Вашу позицію щодо вирішення спору пропоную направити у відповідь на цю пропозицію.

Враховуючи неможливість самостійного вирішення спору, що виник між Вами та Клієнтом, я пропоную провести переговори, метою яких буде відновлення комунікації, визначення дійсних інтересів обох сторін та задоволення цих інтересів у найбільш прийнятний для всіх учасників спосіб.

У випадку недосягнення згоди між Вами, цей спір буде вирішено судом за законодавством України, тому Ви не зобов’язані визнавати будь-які факти, та/або спростовувати їх, та/або подавати будь-які докази під час досудового врегулювання спору.

Принципи за якими здійснюватиметься це досудове врегулювання спору:

 • Добровільність;
 • Конфіденційність;
 • Щирість намірів щодо вирішення конфлікту;
 • Неупередженість посередника.

Вирішення Спору

Після цього тривали переговори декілька місяців, за результатами яких було досягнуто згоди на взаємовигідних умовах.

Ізраїль: Непоставка Обладнання та Відмова Повернути Кошти

Суть Спору

У квітні між продавцем і покупцем з Ізраїлю був укладений контракт на поставку товару. Згідно з договором, продавець зобов'язався поставити товар протягом 8 тижнів після отримання 50% передоплати, що складало 150 тисяч євро.

Покупець виконав умови договору, перерахувавши продавцю 42 тисячі євро. Проте продавець не виконав зобов'язання щодо поставки товару і виникли зобов'язання по сплаті пені за кожен день прострочки, що нараховувались згідно з договором. Станом на листопад загальний розмір пені склав 106 тисяч євро, а загальний борг продавця — 148 тисяч євро.

Судова Перспектива

У випадку неуплати боргу протягом 7 днів з моменту отримання претензії, покупець мав намір звернутися до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України з позовом про стягнення 144 тисяч євро, а також судових витрат та витрат на професійну юридичну допомогу. Витрати на розгляд справи складали щонайменше 10 тисяч євро, а очікування на ухвалення рішення могло бути досить тривалим.

Перспектива ухвалення судом рішення на користь покупця була високою, проте перспектива отримання коштів у виконавчому провадженні була мізерною, оскільки компанія боржника готувалася до банкрутства.

Позасудове Вирішення

На адресу боржника було відправлено претензію-вимогу та розпочато переговори, з яких було прибрано емоційну складову клієнта. Після декількох місяців переговорів боржник погодився сплатити борг, уклавши угоду про повернення передоплати у розмірі 42 тисяч євро частинами.

Угода передбачала, що за умови відсутності прострочок платежів більше ніж на 3 робочі дні, штрафні санкції обмежувались сумою 10 тисяч євро. У випадку несплати або неповної сплати одного з платежів, угода автоматично розривалася на 4 робочий день після дати прострочки.

Вирішення Спору

Боржник добровільно сплатив борг за встановленим додатковою угодою графіком.

Нігерія: IT Спеціалісту Не Виплатили Заробітну Плату

Суть Спору

IT спеціаліст з Нігерії не отримав заробітну плату у розмірі 930 доларів США від української компанії через труднощі з платежами з України та інші обставини, пов’язані з повномасштабним вторгненням. Компанія фактично припинила комунікацію.

Судова Перспектива

Між сторонами не був укладений письмовий договір, що унеможливлювало судовий захист порушеного права.

Позасудове Вирішення

На електронну адресу асоційованої особи роботодавця на UpWork було направлено претензію такого змісту:

Вітаю. Мене звуть Дмитро Чугуєнко, я адвокат та керуючий партнер адвокатського об'єднання "Дісп'ютс".

Об’єднання надає професійну правничу допомогу громадянину Федеративної Республіки Нігерія щодо повернення коштів (зарплати) Клієнта у сумі 930 доларів США.

Клієнт повідомив, що ви є асоційованою особою його роботодавця на UpWork. Також він повідомив, що належна йому до виплати заробітна плата, з ваших слів, не виплачується йому у зв'язку із труднощами платежів з України та іншими обставинами.

Ми неодноразово допомагали іноземним Клієнтам у перерахуванні коштів за межі України та маємо для цього достатньо міжнародних платіжних інструментів.

Пропоную вам прийняти участь у досудовому вирішенні спору, переговорах та знайти оптимальний варіант його вирішення.

Розраховую на якнайшвидший контакт та вирішення спору.

Вирішення Спору

Після отримання цього електронного листа роботодавець протягом дня виплатив всю заробітну плату, що належала до сплати нашому Клієнту.

Громадянин України: Неможливість Повернення з Таджикистану через Втрату Паспорта та Перешкоди від Посольства

Суть Спору

Клієнт стверджує, що неодноразово звертався до Посольства України в Республіці Таджикистан та Ісламській Республіці Афганістан із проханням сприяти його поверненню до України після втрати паспорта. Проте з різних причин йому усно відмовляли. Останній раз клієнт відвідував Посольство у грудні 2021 року, де йому повідомили, що його документи перевіряються, але будь-яких документальних підтверджень офіційного звернення не надали. В даний час клієнт перебуває в стані правової невизначеності, не маючи змоги повернутися в Україну.

Судова Перспектива

Жодної судової перспективи не було, оскільки на руках у клієнта не було офіційної відмови чи будь-яких письмових пояснень від Посольства. Єдина можливість — оскарження неправомірних дій та бездіяльності Посольства до Міністерства закордонних справ.

Позасудове Вирішення

До Посольства було направлено адвокатський запит такого змісту:

Звертаюсь до Вас із проханням сприяти громадянину України у поверненні до України, визначивши кроки, які необхідно вчинити для такого повернення.

ПРОШУ:

 1. Сприяти громадянину України у його поверненні в Україну.
 2. Роз’яснити, які існують перешкоди для повернення громадянина України, та які дії йому необхідно вчинити.
 3. Призначити дату офіційної зустрічі громадянина України із компетентними службовими особами Консульського підрозділу Посольства для оформлення тимчасової посвідки на повернення в Україну.

Вирішення Спору

Через декілька днів після отримання запиту Посольство викликало клієнта та видало йому посвідчення на повернення в Україну.

Переваги Позасудового Вирішення Спорів

Очевидні Недоліки Судового Вирішення Спорів

Я спеціально не згадував про стандартні недоліки судового вирішення спорів, оскільки вони є очевидними навіть для людей, далеких від системи правосуддя:

 • Суттєве погіршення відносин та неминуча ескалація конфлікту;
 • Тривалість судових розглядів;
 • Труднощі із примусовим виконанням рішення суду;
 • Відсутність впевненості в перемозі в обох сторін;
 • Судові витрати;
 • Загрози іміджу та публічність.

Що Потрібно для Схилення Сторін до Позасудового Вирішення Спорів?

 1. Спокій: Прибрати емоційну складову;
 2. Повага: Взаємна повага сторін одна до одної;
 3. Робота з інтересами: Фокус на інтересах, а не на бажаннях сторін;
 4. Посередник: Залучення нейтрального посередника, який візьме на себе роль модератора переговорів.

Замість Висновків

Українці, як фізичні, так і юридичні особи, все частіше обирають позасудове вирішення спорів, що свідчить про наближення до європейських та американських стандартів вирішення спорів та високий рівень цивілізованості.