Вашій увазі пропонується перша стаття із серії статей, присвячених особливостям процесу виконання рішення суду (або виконавчого провадження) в Україні. Актуальність і корисність цієї статті полягає в доступному викладі знань і навичок, отриманих мною під час роботи на посаді державного виконавця, а також досвіду представлення інтересів стягувача - по інший бік барикад.
Даний матеріал орієнтований на звичайних людей, «не юристів», які самостійно шукають правосуддя і намагаються в подальшому виконати рішення суду, а також юристів, яким не вистачає практичного досвіду примусового виконання рішень судів.
§1 Окончен бой…
Отже, довгі місяці судової тяганини позаду і суддя вимовив довгоочікувані слова «Позов задовольнити». Важко приховати радість, захоплення і почуття подяки в такі моменти. Але не поспішайте бігти за портвейном. Те, що здається Вам зараз кінцем, насправді лише закінчення першого акту. Попереду Вас чекає ще один, але куди більш захоплюючий - примусове виконання рішення суду (прим. авт. - оскарження рішень у всіх інстанціях я пропущу, оскільки це не має відношення до теми статті. Надалі, мається на увазі, що у Вас на руках є рішення суду, що набрало чинності).
Читайте також: Виявлення майна Боржника-Фізичної особи в місці її проживання.
§2 Початок виконання
Після набрання рішенням законної сили (10 днів після проголошення рішення суду першої інстанції або в день проголошення рішення суду апеляційної інстанції) необхідно отримати виконавчий документ:
- якщо позов розглядав суд загальної або адміністративної юрисдикції - виконавчий лист;
- якщо позов розглядав суд господарської юрисдикції - наказ.
Для цього потрібно подати до суду заяву про видачу виконавчого документа (зразки всіх згадуваних в цій статті документів - в кінці).
Виконанням рішень судів в Україні, в даний час, займається Державна виконавча служба України (далі - ДВС).
Після того як виконавчий документ отриманий, необхідно пред'явити його до виконання до ДВС за місцем проживання боржника або місцезнаходженням юридичної особи-боржника. Адреси та телефони відділів державної виконавчої служби можна дізнатися за цим посиланням.
У більшості випадків Ви подаєте до ДВС два документи - заяву про відкриття виконавчого провадження та оригінал виконавчого документа. Якщо виконавчий документ пред'являє представник - необхідно також додати завірену копію довіреності.
Документи подані, і у Вас є 3 дні на відпочинок, протягом яких виконавець повинен відкрити провадження. Насправді на це піде набагато більше часу, просто так у законі написано.
§3 Хто такий державний виконавець?
Перш ніж ви зіткнетеся з байдужістю, бездіяльністю, некомпетентністю державного виконавця та вибухнете обуренням з цього приводу, пропоную разом намалювати таку картину:
- молода особистість, у віці 22-30 років (є винятки);
- зарплата - 1500 гривень (у кращому випадку);
- ДВІ З ПОЛОВИНОЮ ТИСЯЧІ СПРАВ НА РІК, це 200 справ на місяць або 10 справ на день!;
- добові чергування у відділі під час складання звіту та перевірок;
- божевільні боржники і стягувачі, які в рівній мірі ненавидять виконавця (що тільки не роблять з виконавцями: погрожують, стріляють,підпалюють, б'ють ...);
- і ще багато інших обставин, про які не прийнято говорити вголос.
Звичайно ж, є виконавці-нероби-корупціонери, ставленики начальників відділів або вищих органів, але їх не так багато як може здатися на перший погляд. Основну частину роботи виконують саме ті, про яких написано у попередньому абзаці.
§4 Як виконується рішення суду?
Виконання рішення суду майнового характеру може проходити наступні стадії:
- Відкриття виконавчого провадження;
- Направлення запитів про боржника і його майно до різних органів (Державні реєстри, Фіскальна служба, ДАІ, Пенсійний фонд та інші);
- Накладення арешту на майно, оголошення боржника та/або його майна в розшук;
- Виїзд виконавця до боржника, опис майна;
- Оцінка майна, підготовка до реалізації, публічні торги;
- Закриття виконавчого провадження у зв'язку з повним або частковим стягненням заборгованості.
Виконання рішення суду не майнового характеру може проходити наступні стадії:
- Відкриття виконавчого провадження;
- Виїзд виконавця на місце виконання або місце проживання боржника; проголошення йому тексту рішення та надання строку на добровільне виконання;
- Боржник виконує рішення суду, а виконавець закриває провадження.
Насправді кожна з вищевказаних стадій постане для Вас виснажливою боротьбою з боржником, що ухиляється від виконання рішення суду; державним виконавцем, який не бажає ворушити своїми кінцівками, зокрема, тими, що в голові.
Незважаючи на сумний стан примусового виконання в Україні (у 2015 році в Україні виконано лише 2,1% рішень суду), за наявності чітко побудованої стратегії та об'єктивної наявності майна в боржника - є достатні підстави вважати, що примусове виконання рішення суду не є недосяжною метою.
У цій статті я хотів розкрити лише загальні риси виконавчого провадження, привнести розуміння стягувачів у те, що відбувається або що їх очікує.
У наступних статтях я розкрию окремі методики та техніку примусового виконання в кожній стадії.
Читайте також: Виявлення майна Боржника-Юридичної особи
Зразки документів, згадані в статті:
Зразок заяви про видачу виконавчого листа (укр.) - скачати;
Зразок заяви про відкриття виконавчого провадження (укр.) - скачати.